Czym jest modernistyczna kompozycja wnętrza?

Wnętrze modernistyczne to często przewijająca się zbitka wyrazów w wielu tekstach skupiających się na aranżacji. To nie dziwi, w końcu to jeden sposobów urządzania, po jakie często sięgają nowi właściciele mieszkań. Z jakiego powodu właśnie nowoczesne wnętrza cieszą się powodzeniem? Co właściwie oznacza to pojęcie i jak wykonać pokój w stylu nowoczesnym?

wnętrza
Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

Modernizm posiada wiele twarzy i nie nie trzeba go zawsze rozumieć identycznie. Wiele pomieszczeń w tym stylu da się poznać natychmiast po przekroczeniu progu. Wyróżniają się bowiem nietuzinkowymi elementami wyposażenia, które są zwykle typowymi meblami designerskimi. Niemniej jednak nowoczesność to z reguły minimalizm i właśnie to mocno wyróżnia ten styl. W stylu nowoczesnym nie znajdziesz dużej liczby dekoracji. Można powiedzieć, że zawsze stawia się raczej na mniejszą ilość elementów (modernistyczny salon – nasze propozycje).

To samo dotyczy budowy samych mebli i innych elementów. Mogą być one wykonywane nawet z pojedynczego elementu surowca – albo przynajmniej mogą robić takie wrażenie. Modernizm to również wielkie przestrzenie. Im więcej niezagospodarowanego miejsca w salonie czy pokoju przejściowym, tym lepiej. W celu osiągnięcie podobnego efektu nieraz nawet łączy się pomieszczenia w jeden pokój. Wyburza się ściany przykładowo łączące kuchnię z salonem. W takim wypadku przestrzeń kuchenna jest jedynie aneksem do salonu. Całość sprawia natomiast poczucie o wiele większej przestrzeni.

wnętrza
Autor: Bob n Renee
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej zagorzali miłośnicy przestrzenności usuwają większość ścian. W skrajnych przykładach większość pomieszczeń składa się na jedno duże pomieszczenie. Jeżeli chcesz, by poczucie przestrzeni było bardziej dobitne, warto również dobrać odpowiednie kolory. Rzecz jasna szczególnie dobrze pasują tu jasne barwy, które optycznie rozciągają przestrzeń. Na ścianach ponadto mogą pojawić się lustra, dzięki nim pokój będzie wydawał się jeszcze większy.