Czerwona herbata – właściwości zdrowotne

Czerwona herbata, chociaż wieloletnio prosperująca w Polsce oraz Europie od względnie niedawna, teraz znacznie zyskuje na popularności. Uprawiana w Junnan, istnieje w junnańskiej tradycyjnej kuchni od tysięcy lat. Jej przeróżne zalety dietetyczne są współcześnie potwierdzone przez mnóstwa naukowców w ciężkich międzynarodowych publikacjach.

Właściwości herbaty
Autor: Eduardo Mueses

Dużo ludzi zadaje sobie pytanie: czerwona herbata – na co pomaga? Do jej najczęściej poruszanych cech powinno się wspomaganie wątroby – ma udokumentowane łagodne funkcjonowanie odchudzające, ale nie jest to jej jedyna zaleta. Herbata pu-erh (podobnie jak herbata zielona) posiada znaczną ilość korzystnych antyoksydantów, które zapobiegają niebezpiecznemu dla zdrowia stresowi oksydacyjnemu, jaki ma funkcjonowanie postarzające. Oprócz tego obniża poziom złego cholesterolu, usprawnia krążenie, ma również funkcjonowanie lekko uspokajające.

Niewątpliwie warto wówczas wiedzieć, iż są duże różnice między czerwoną herbatą, a często mylonym z nią rooibosem. Oryginalny smak i kolor czerwonej herbaty (inaczej herbaty pu-erh) jest zawdzięczany podwójnej fermentacji, dzięki której uwalnia się mnóstwo przystępnych dla ludzi naturalnych związków chemicznych – dlatego jest bardzo zazwyczaj rekomendowana poprzez dietetyków oraz ludzie znające się na ziołach.

Pyszne herbaty
Autor: Elin Schönfelder
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei rooibos nie wyłącznie w całości nie ulega fermentacji, ale i nie powinno się do herbat – jest to krzew uprawiany w Afryce, a dokładniej w górach Cedarberg, jakiego liście są suszone i cięte na małe kawałki. Smak rooibosu jak również czerwonej herbaty o wiele się różni – herbata pu-erh ma charakterystyczną goryczkę, z reguły łagodzoną na Zachodzie za pomocą aromatów – przeważnie cytrusów. Im dłużej dojrzewa herbata czerwona, tym ma lepsze własności smakowe i zdrowotne.

Czerwona herbata – w czym pomaga? Wysokogatunkowa herbata czerwona posiada stabilną ilość teiny, fluoru, białka , a także olejków eterycznych. Jest zdecydowanie wskazana dla ludzi z trudnościami z otyłością, trawieniem oraz nerkami – ma bowiem właściwości moczopędne, użyteczne przy chociażby leczeniu stanów zapalnych.

W Yunnan herbata pu-erh jest tradycyjnie stosowana jako środek osłabiający konsekwencje nadmiernego spożycia alkoholu. Owo działanie najprawdopodobniej zawdzięcza przyspieszaniu metabolizowania – szkodliwe związki wpływające na złe samopoczucie po upiciu się szybciej są wydalane z organizmu. Zdecydowanie należy wiedzieć, że posiada ogrom następnych zastosowań w tradycyjnej orientalnej medycynie. Jednak również amerykańska medycyna udowodniła już współcześnie dużo świetnych cech herbaty pu-erh – też warto sięgnąć do tych źródeł.