Jak zatroszczyć się o zęby Przydatne wskazówki

Stan uzębienia jest jednym z ważnych czynników przesądzających o naszym wyglądzie oraz o zdrowiu całego organizmu. W jaki sposób troszczyć się o zęby, żeby były zdrowe i służyły nam przez całe nasze życie? Co uczynić, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Zapobieganie próchnicy i innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym, najważniejszą rolę odgrywa tu codzienna higiena uzębienia. Ważkie jest także zmniejszenie spożycia wyrobów mieszczących cukier, ponieważ jest on
gabinet stomatologiczny wrocław
Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com

kluczowym pożywieniem bakterii próchnicotwórczych. Codziennym oraz znanym od dawna zabiegiem jest czyszczenie ząbków szczoteczką oraz pastą przez blisko 3 minuty – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po posiłkach. Można użyć szczoteczki elektrycznej czy manualnej, wybór należy do nas. Stomatolodzy mówią, iż każda z nich znakomicie spełnia swe zadanie, jeżeli tylko szczotkujemy ząbki odpowiednio długo i robimy to skrupulatnie.

Rozróżniamy trzy rodzaje szczoteczek o różnej twardości włosa: miękkie – przeznaczone w szczególności dla tych, którzy posiadają wrażliwe dziąsła, niekiedy krwawiące w czasie mycia, średnie – szczoteczki o takim włosiu powinna używać większość ludzi, umożliwiają dobrze oczyścić zęby i chronić dziąsła, twarde – nieczęsto polecane, właściwe są dla osób o odpornych dziąsłach, szczególnie narażonych na odkładanie się kamienia nazębnego. Szczoteczkę dobrze wymienić co trzy miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swoje pierwotne własności, włosie odkształca się.

Mnogie bakterie razem z drobinami jedzenia zbierają się też na języku oraz tworzą osad, który trzeba wyeliminować. Do oczyszczania języka służą specjalne szczoteczki.

dentysta
Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Również niektóre szczotki do zębów miewają na główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, jaka określona jest właśnie do owego celu. Przy zbyt mocnym oraz nieodpowiednim szczotkowaniu mogą powstawać ubytki klinowe. Są to ubytki niepróchnicze. Szczoteczka nie oczyści gruntownie wszystkich przestrzeni między zębami, zwłaszcza, gdy zęby znajdują się blisko siebie. Do podobnych zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, częstokroć fluorowana, jakiej używamy przed lub po szczotkowaniu zębów. Każdą przestrzeń międzyzębową trzeba czyścić nieużywanym fragmentem nici, ażeby nie przenosić mikroorganizmów w następne miejsca.

Prócz indywidualnego troszczenia się o higienę zębów, minimum dwa razy w roku warto odwiedzić stomatologa. W tymże celu można wpisać w wyszukiwarkę dla przykładu: Welldent.