Zmysł wzroku – wady i ich leczenie

Wzrok jest bez najmniejszych wątpliwości jednym z najważniejszych zmysłów. To dzięki niemu możliwe jest odbieranie obrazu świata, który znajduje się wokół. Narządem wzroku jest oko, którego zadanie polega na fotografowaniu świata, który znajduje się wokół. To właśnie dlatego w przypadku rozmaitych chorób (krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćma, astygmatyzmy, zwyrodnienie siatkówki), niezbędne okazuje się zastosowanie odpowiedniego leczenia.

wzrok
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Na szczęście ogromny rozwój medycyny spowodował, że możliwe stało się wykonywanie zabiegów o charakterze mało inwazyjnym, do których zaliczana jest między innymi laserowa korekcja wzroku. Laserowa korekcja wzroku zalicza się do jednych z najbezpieczniejszych sposobów pozwalających stałe wyeliminowanie wad refrakcji, do których zalicza się krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Zakres wad, które są możliwe do skorygowania jest w przypadków wymienionych chorób bardzo szeroki (laserowe operacje oczu). O tym, czy wybrany pacjent będzie się kwalifikował do wykonania korekcji wzroku przy pomocy lasera zawsze decyduje lekarz , który specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej. W wielu przypadkach ten sam lekarz później przeprowadza zabieg. Operacja ma miejsce na sali zabiegowej, na której umieszczony jest specjalistyczny laser. W przypadku tego typu zabiegów, nie wymaga się obecności anestezjologa. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentowi zakrapla się specjalne krople do oczu, które wykazują działanie znieczulające (leczenie siatkówki oka). Za sprawą nich cały zabieg staje się bezbolesny. W przypadku choroby narządu wzroku jaką jest zwyrodnienie siatkówki do czynienia mamy w przeważającej liczbie przypadków ze zmianami zapalnymi siatkówki. Zwyrodnienie siatkówki może mieć charakter nabyty lub też możne być dziedziczona.

badania wzroku
Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku przyczyn genetycznych choroba może pojawić się już w młodym wieku, ale może również rozwijać się naprawdę powoli i pojawić się dopiero u osoby w wieku dorosłym. Do głównych objawów tej choroby zalicza się pogorszenie się jakości widzenia oraz wystąpienie mroczków w obszarze widzenia. Znaczna część pacjentów cierpi również na zwyrodnienie siatkówki AMD. Jest to choroba plamki żółtej oka, a jej rozwój ma związane z wiekiem pacjenta i występuje bardzo często u osób, które pięćdziesiąte urodziny mają już za sobą. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się występowanie zniekształceń w środkowej części obszaru widzenia. Choroba zawsze wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.