Czy dzisiaj panie domu gotują świąteczne dania w ten sam sposób jak ich prababcie?

Nowoczesna kuchnia szykownej pani domu zaczyna coraz bardziej przypominać biologiczne laboratorium. A to za sprawą licznych akcesoriów kuchennych, które w bijących po oczach brawach i designerskich kształtach wyglądają jak laboratoryjne sprzęty. Weźmy pod uwagę chociażby takie pojemniki na oliwę. Bywają one wykonane często z kolorowego szkła bądź z tworzywa sztucznego.Takich przykładów można byłoby mnożyć bez liku, ale jeden fakt pozostaje niezaprzeczalny – gospodyni w odmienny sposób przygotowuje świąteczną kolację niż jej prababcia, a nawet matka. To bardzo ciekawe zagadnienie przedstawimy na przykładzie bożonarodzeniowych wypieków.

www.garneczki.pl
Autor: park sumi
Źródło: http://www.flickr.com
Ciasta świąteczne wymagają dużego zaangażowania ze strony kucharza, ale i nietuzinkowej wyobraźni. Nawet jeżeli piecze się tradycyjne pierniki, to warto przyozdobić je w niespotykany sposób. Współczesny asortyment przyborów kuchennych jest iście zapierający dech w piersiach. Można wybrać formy do wypieków w kształcie gwiazdek albo dekoracyjny zestaw elementów, dzięki któremu można wyczarować oczarowujące wszystkich typowo świąteczne ornamenty. Zanim jeszcze przystąpimy do ozdabiania naszego kulinarnego dzieła, które pozostaje zarazem niesamowicie pyszne, to wpierw udamy się na sprawunki.

Kiedy już wszystkie potrzebne produkty zostaną położone na kuchennym stole, wtedy gospodyni wyciąga z najbardziej ponurego zakamarka stolnicę i wałek do ciasta. Nasze prababcie wykorzystywały nade wszystko akcesoria wykonane z drewna sosnowego. A współcześnie prawnuczki rzeczonych babć rozwałkowują świąteczny placek wykorzystując zupełnie inne narzędzia, a wśród nich główne miejsce zajmuje stolnica silikonowa – silikonowe maty pod ciasto. Oprócz wymienionego, posiada ona w kuchni także inne zastosowania. Otóż można ją wykorzystać jako podkładkę pod deskę do krojenia albo podstawkę pod gorące garnki. Taka stolnica silikonowa bardziej przypomina matę i z tą niegdysiejszą wersją stolnicy ma naprawdę niewiele wspólnego, przynajmniej patrząc od tej czysto wizualnej strony. Wprawiona ręka gospodyni potrafi jednak zamiesić na niej ciasto na najlepszy świąteczny placek pod słońcem, tylko być może te nieco starsze panie mogą mieć problemy z przyzwyczajeniem się do tego bardziej współczesnego sprzętu.

Podobnie sprawa się ma w przypadku innych przyborów do bożonarodzeniowych wypieków. Na przykład taki wałek do ciasta (
www.garneczki.pl
Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

) także może być wyprodukowany z silikonu, co znacznie ułatwi gospodyni przygotowanie szarlotki. Do silikonowej powierzchni lepkie ciasto nie będzie się przecież przyklejać. Jak pokazano, chociaż asortyment kuchennych akcesoriów rozrósł się bardzo, to w dalszym ciągu można korzystać ze sprawdzonych przepisów i zachwycić gości pysznym wypiekiem.