Jak zapewnić praktyczność i wygodę w domu czyli rola oświetlenia w codziennym życiu.

Wielu ludzi projektując wnętrze swego domu zupełnie zapomina o właściwym dobraniu źródeł światła. O lampach rzecz jasna nie zapominają, bo świeczek w obecnych czasach się już nie używa, bardziej będzie chodzić o to, że wiesza się je bez większego zastanowienia. A przecież przy pomocy światła zrobić się da rzeczywiście interesujące rzeczy, i to nie tylko wizualne, ale również funkcjonalne.

Obecnie technicznych możliwości jest tak dużo, że da się za ich pomocą robić fantastyczne i niezwykle praktyczne rzeczy – o ile oczywiście ktoś będzie chciał się za to zabrać. Przez odpowiedni układ świateł można nie tylko zapewnić odpowiednie walory użytkowe, ale również podkreślić i zaakcentować piękno wnętrza. Ważny będzie tutaj właściwy dobór lamp, szczęśliwie jest ich tak dużo, że nie powinno być problemów z wyborem. W stylowych, klasycznych salonach doskonale będą wyglądać przykładowo lampy kryształowe nowoczesne, za to w nowocześnie urządzonym salonie znacznie lepsze mogą być żyrandole ze stali i szkła.
lampy
Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Obecnie odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań, w których w pomieszczeniu było jedynie jedno górne źródło światła na rzecz punktowych świateł, które oświetlają niewielkie jego fragmenty. Tego typu rozwiązania zaczynają być używane w wielu pomieszczeniach, gdyż jest to po prostu praktyczne i wygodne. Przykładowo typowe żyrandole łazienkowe będzie się składać z górnej lampy, jaką jest przeważnie plafon, oraz niewielkiej lampki która oświetla okolice lustra.

Analogicznie jest w kuchniach – w nich także wykorzystuje się lampę górną, a obok niej dodatkowe lampki nad kuchenką i roboczym blatem. Przy projektowaniu oświetlenia niezwykle ważny jest być wybór odpowiednich żarówek. Dzisiejsze oświetlenie nowoczesne to w pierwszej kolejności diody LED – mają one coraz większe zastosowanie, są oszczędne, ekologiczne i dają niesamowite wręcz możliwości. Sprzedawane są zarówno w formie tradycyjnych żarówek, ale także taśm i listw, przez co mogą być używane tam, gdzie niedawno jeszcze nie było to możliwe.