Ładna elewacja – przepisem na elegancki wygląd budynku

Wyposażenie domu to dziś jeden z poważniejszych – oprócz kupna samej nieruchomości – kłopotów jego mieszkańców. O ile dobór koloru ścian jest prawdziwą przyjemnością i zwykle mało skomplikowaną, tak kwestia zrobienia elewacji do prostych nie należy. Jednak zanim postawimy meble, rozłożymy dywany i powiesimy żaluzje w oknach, czeka nas jeszcze wykonanie tej ważnej czynności.

Elewacja to serce budynku. Frontowe ściany, w zależności od tego są wykonane, potrafią bardzo wiele mówić o jej właścicielu. Paskudne ściany domów nie prezentują się ani estetycznie, ani miło. Precyzyjne wykończenie budynku robi o wiele korzystniejsze wrażenie niż przeciągający się stan budowy.

cegły klinkierowe
Autor: Röben
Źródło: Röben

Wprawdzie można próbować przystrajać elewację przy pomocy nadających się do tego okien, które swoim wyglądem budują jedyną w swoim rodzaju atmosferę i uatrakcyjniają ściany. Innym pomysłem może być wyhodowanie na elewacji bluszczu. Wbrew powszedniej opinii, pnącza dobrze oddziałują na elewacje. Gdy jest zrobiona prawidłowo, oplatające ją rośliny nie są w stanie jej uszkodzić. Mało tego, pełnią pożyteczną funkcję; w sezonie zimowym chronią przed mrozem, w miesiącach letnich zaś przed upałem. Należy jedynie o właściwej opiece nad roślinami. Dowiedz się więcej: płytki łazienkowe.

Wybór materiału do wykonania elewacji nie jest proste. Obecnie znajduje się wiele możliwości łączenia ze sobą przeróżnych materiałów, jednak jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ cegła, drewno, kamień mają inne właściwości techniczne, stąd nieodpowiednie parowanie materiałów, może źle się skończyć. Zobacz więcej: ciekawe info.

cegły klinkierowe
Autor: Armstrong Building Products
Źródło: http://www.yasna.pl/yasna.php?c=biuroprasowe2&b=1#

Jednym z bardziej stworzonych do tego tworzyw są płytki elewacyjne. Pozwalają one zwiększyć cenę budynku, a także minimalizują stratę ciepła przy ogrzewaniu domu. Montowane wyjątkowo łatwo, są mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym walorem takiego materiału jest jego ciężar – stosunkowo lekkie, nadmiernie nie eksploatują konstrukcji budowli. Obojętnie na styl wystroju, płytki wytwarzane są w wielu rodzajach. Ich różnorodność, np. płytki nowa gala, powoduje, że będzie jednakowo funkcjonalna przy domach jak i budynkach użytecznych. Jedynym utrudnieniem może tu być wyobraźnia autora.

Musimy pamiętać, że elewacja ma być dumą, a nie próbą zakamuflowania niewłaściwych proporcji czy niestarannego kształtu. Ma pomóc stworzyć we wnętrzach jedyną w swoim rodzaju aurę, nie zaś pełnić funkcję opakowania dla błędnego modelu.