O plusach oraz słabych punktach inteligentnego budynku, czyli jak mieszkać wygodnie i nie zwariować

Gdy marzenie o własnym domu jednorodzinnym nareszcie się spełni, wtedy nadchodzi czas na określenie nowych priorytetów. W czasie kiedy gospodynie sadzą kwiaty i sieją marchew, mężowie myślą, co dodatkowo można byłoby udoskonalić. Funkcjonalność bywa kluczowym aspektem, ponieważ w nowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać wygodnie, a i kwestii bezpieczeństwa zlekceważyć nie sposób. Dlatego tzw. inteligentny dom staje się jeszcze jednym marzeniem, przede wszystkim gospodarzy.

Dom jednorodzinny
Autor: Blachy Pruszyński
Źródło: Blachy Pruszyński
System czujników rozlokowanych w całym domu i podpiętych do jednostki sterującej – tak z grubsza można byłoby opisać sedno działania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej mieszkańcy nie muszą myśleć o zapalaniu żarówek przed wejściem lub na balkonie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura na zewnątrz spada do zera. Dla niektórych właścicieli najważniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Może Cię też zainteresować: system inteligentny mieszkanie (http://wroclaw.drzwi.pl/producenci/pol-skone)

Nieduże kamery montowane przy wejściu wzbudzają respekt wśród potencjalnych złodziei. Bądź co bądź, inteligentny budynek wyręcza gospodarzy w wykonywaniu tych codziennych czynności, co także przyczynia się do zminimalizowania np. opłat za energię elektryczną – każdy w końcu pamięta o zapaleniu lampek choinkowych, ale nie każdy w trakcie porannej krzątaniny je zgasi. Inteligentny dom, a właściwie jego instalacja, może działać tylko dzięki prądowi elektrycznemu.

A pamiętajmy, że każdorazowa przerwa w dostawie, wywołana przez groźne zjawiska atmosferyczne, np. ulewy z silnym wiatrem, sprawi, że układy elektryczne albo elektroniczne nie będą pracować. Dlatego jeżeli ktoś zamierza kupić lub wznieść nowy budynek mieszkalny, ten obowiązkowo musi wziąć pod uwagę odnotowany powyżej fakt. W przeciwnym razie można się mocno rozczarować.

Wnętrze domu
Autor: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Źródło: http://www.flickr.com
Następną kwestią do przemyślenia jest omówienie razem z członkami rodziny tematu prywatności. Mieszkanie to przecież miejsce, w którym dyskrecja powinna być wyjątkowo szanowana. Chociaż przyszło nam żyć w epoce, by tak to ująć, Wielkiego Brata, to jednak nie każdy chce, aby każdy jego krokgest był nagrywany. Czujniki oraz kamerki rozmieszczone w każdym pomieszczeniu będą być może irytowały niektórych domowników, zwłaszcza osoby w podeszłym wieku. A musimy także liczyć się z możliwymi usterkami, których naprawa wymaga ściągnięcia fachowców. Bądź co bądź, inteligentny budynek jest doskonałym mieszkaniem dla wszystkich, którzy idą z duchem czasu i nie boją rewolucyjnych zmian.