W jaki sposób urządzić jadalnię

Może to moda na slow life, może powrót do tradycji, kiedy to bliscy sobie ludzie parę razy dziennie spotykali się przy stole na śniadania, obiady i kolacje? Tak czy inaczej stół w naszych domach stał się bardzo ważny. Często, stanowi główną i jedyną ozdobę jadalni. A nie lada to wyczyn, gdyż to właśnie w jadalni toczyć się powinno nasze życie codzienne. To tam relaksujemy się i tam prowadzimy ważne rozmowy dotyczące życia rodzinnego. Meble do jadalni to zakup na dłuższy czas, z tego powodu warto pokusić się o klasyczne kształty, które dobrze zaprezentują się niemal w każdym stylu i pozostaną z nami na długie lata. Idealnie, gdy pasują do drzwi i okien w mieszkaniu. Wenge plus sosna? Niestety koszmarne połączenie, jednak w takich sytuacjach możemy pozostać przy klasycznej bieli. To szyk i ponadczasowość. A ta nigdy się nie znudzi.

jadalnia
Autor: KLOSE
Źródło: KLOSE
Jakich stołów należy wypatrywać? Gdy mamy taką możliwość – jak najdłuższych. Minimum na sześć, osiem osób. Szklanych i metalowych, odziedziczonych po dziadkach i drewnianych – w zależności od wymagań oraz upodobań. Czasami nie posiadają krzeseł do kompletu, przez co mamy szansę dać upust fantazji. Nie bójmy się połączeń: metal, plastik, drewno. Interesująco wyglądają również krzesła odrestaurowane, z giełd staroci lub lat 60. połączone z białym, prostym w formie stołem.

Przysłowiową kropką nad „i” niech będą ergonomiczne krzesła (ergonomiczne krzesła) z siedziskami tapicerowanymi lub twardymi. Trzeba przyznać, że bardziej stylowe i wygodniejsze są te pierwsze, mimo to biorąc pod uwagę ich zakup, wskazane jest zwrócić uwagę na jakość materiału pokrywającego siedziska
jadalnia
Autor: Modern Gypsum
Źródło: Modern Gypsum

gdyż na tkaninie łatwo o zaplamienia. Nie jest to więc idealne rozwiązanie do mieszkań, w których mieszkają dzieci i zwierzęta.

Mało odporny na plamienie, delikatny materiał łatwo się zniszczy i konieczna będzie wizyta u tapicera.

Pamiętajmy też o komforcie: jedna osoba siedząca przy stole potrzebuje co najmniej 60 cm wzdłuż batu.
Istotną kwestią jest również oświetlenie. W jadalni spędzamy sporo czasu, więc pomieszczenie to wymaga specjalnej troski. Dobrze będą się prezentowały kinkiety – po jednym z każdej strony komodyczy okna. Tak zaaranżowana jadalnia przyniesie nam satysfakcję i miło spędzone chwile w gronie rodzinnym.