W jaki sposób zaplanować salon z aneksem kuchennym ażeby był dobrze przemyślany?

Kuchnie w formie aneksu zespolonego z pokojem dziennym to obecnie ogromnie rozpowszechnione wyjście w nowych apartamentach. Utarła się już opinia, iż to fortel dla pomieszczeń o małym metrażu, jednakże nie do końca jest to prawda. Aneksy kuchenne zagościły także w planach większych lokali, gdyż zdobyły sobie uznanie klientów, jako wyjście nowoczesne, a równocześnie sprzyjające wspólnemu, rodzinnemu spędzaniu czasu. W jaki sposób takowe wnętrze urządzić, by było ładne i funkcjonalne równocześnie?

mieszkanie
Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

W zależności od tego, jaką powierzchnię łącznie zajmuje aneks wraz z salonem i jakie są twoje oczekiwania, możesz pozostawić aneks i salon jako jedno pomieszczenie względnie częściowo je od siebie oddzielić – przykładowo ścianką, wyspą lub barkiem. (http://lookfresh.pl/wykonczenia-wnetrz) Aneks otwarty idealnie sprawdzi się w apartamentach o mniejszym metrażu, zwiększając je optycznie oraz przynosząc poczucie przestrzeni. Jednocześnie napełni część kuchenną naturalnym blaskiem, co będzie ważne tym bardziej w tych mieszkaniach, w których w części z aneksem nie ma okien. Otwarty aneks umożliwi ci też wyodrębnienie powierzchni jadalnej.
Projektując aneks otwarty, zwróć szczególną baczność na ergonomiczność kuchni, czy będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca naskładowanie sprzętu kuchennego i zastawy? Czy będziesz mieć wystarczającą przestrzeń roboczą do wygodnego przygotowywania dań? Bierz pod uwagę miejsce konieczne na lodówkę, zlewozmywak, płytę grzewczą czy zmywarkę do naczyń. Pamiętaj również, iż w pobliżu blatu roboczego winny znajdować się minimum 2 wolne gniazdka elektryczne. Dwa wnętrza połączone w jedno dają wiele możliwości interesującej aranżacji. Trzeba mieć na uwadze zachowanie jednego, wspólnego stylu obu wnętrz, ale w ogóle nie muszą być one do siebie podobne jak 2 krople wody.

Masz kilka opcji, aby odseparować od siebie aneks oraz pokój dzienny nie tracąc przy tym poczucia przestrzeni, a przy okazji zarabiając ponadprogramowe miejsce przykładowo na składowanie sprzętu kuchennego czy przygotowywanie dań.
Wysepka. Docenisz ją, jeżeli lubisz gotowanie wspólnie z familią czy znajomymi. Wysepka umożliwia bowiem swobodne roboty kuchenne wielu osobom równocześnie. Wysepka w kuchni wręcz pobudza do wspólnego pichcenia i rozmów. Dzięki niej kucharzenie staje się rozrywką. Aktualne rozwiązania technologiczne pozwalają na to, żeby częścią wyspy był np. zlewozmywak lub płyta grzewcza. Bez trudu znajdziesz też okap kuchenny do montażu ponad nią. Podstawą wyspy mogą być szafki kuchenne ewentualnie płyty kartonowo-gipsowe, które pomalujesz. Wykończenie wnętrz zależy już tylko od ciebie (Barbara Klińska projektant wnętrz).