Kupujemy oświetlenie LED

Moda na oszczędne oświetlenie rośnie. Chcemy zmniejszać stale swoje rachunki za energię i próbujemy nowych rozwiązań. LED to ciągle jeszcze najnowsza technologia, a zdobyła od razu popularność. Kilka lat temu zmienialiśmy stare żarówki na oszczędne, a już pojawiło się nowe, lepsze rozwiązanie. Nawet telewizory są już w tej technologii. Faktycznie LED oznacza lepszy?

Oszczędzaj na prądzie

Świetlówki oszczędne zmniejszyły rachunki za prąd w dużej części, a kolejną oszczędność każdy może wypróbować przede wszystkim dzięki technologii LED. Diody mają te przewagę, że nie pobierają nadmiernie energii przy włączaniu. Świecą szczególnie długo, a jeśli ich siła osłabia, łatwo to zauważyć – nie gasną gwałtownie, a powoli ściemnieją. Tradycyjna żarówka zużywa na godzinę 60 W, a LED 3W. Problemem wydaje się koszt, ale inwestycja błyskawicznie może się zwrócić w pomieszczeniach, gdzie zazwyczaj potrzebujemy sztucznego światła – http://ledison.com.pl/. Typowy problem to, jak znaleźć się w nowej technologii, bo co określa G4 LED?

Gwinty świetlówki LED i moc oświetlenia

Zaczynając przygodę z nowoczesnym oświetleniem energooszczędnym, niełatwo dobrać właściwą moc żarówki oraz samą końcówkę. Nieduży gwint to LED E14, z kolei duży to świetlówki LED E27, ale są także naprawdę skomplikowane oznaczenia, w których możemy już na początku się pogubić. Uchwyt lampek włączanych do gniazdka to gu10 LED.

Musimy jeszcze wybrać właściwą moc i barwę światła. Zimne światło to 5000-5500 K – może okazać się raczej mało przyjemne, jednak za to wyjątkowo dobre. Tam, też jest światło mieszane, można wybrać rodzaj neutralny, czyli mieszczący się w przedziale 4000-4500 K. Jednak w salonie, a więc w miejscu, gdzie lubimy odpoczywać najlepiej wybierzmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt oświetlenia też jest istotny – inne lampy LED kupujemy do światła punktowego, a inne, gdy zależy nam na tym, by zastąpić typową żarówkę w typowej lampie na suficie (sprawdź tutaj). Duże skupienie to mały zasięg, ale także mocne światło. Szerszy kąt świecenia możemy zastosować do najważniejszej lampy, oświetlającej cały pokój. Wąski kąt nadaje się do lamp, które oświetlają konkretny punkt.