Czy w ogóle można zrobić w dzisiejszych czasach karierę w muzyce?

Świat niemal powariował na punkcie programów muzycznych – mowa akurat w tym momencie o takich programach telewizyjnych, które tak jakby pomagają w szukaniu gwiazdorów, niesamowitych muzyków. Generalnie osiągnięcie ogromnego sukcesu nie jest realne, nawet w Stanach Zjednoczonych, ale naturalnie w wielkim błędzie są takie osoby, które uważają, że programy typu Idol tak czy siak nic nie dadzą. Bez paniki – jeżeli ktoś potrafi fajnie śpiewać, a na dodatek cechuje się niesamowitą charyzmą, zapewne ma znaczące szanse na zaistnienie.

muzyka
Autor: Justin Higuchi
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w żadnym razie nie można zakładać, iż takie programy są jedyną szansą na choćby mały sukces. Być może rozumowanie takie jak: dobra muzyka tak czy siak się obroni jest trochę infantylne, bo każdy diament trzeba oszlifować, ale w końcu Leonard Cohen poradził sobie bez uczestnictwa w takich programach. A zresztą skądinąd interesujący kings of leon również wybił się, chociaż Wikipedia nic nie mówi o ich uczestnictwie w Mam talent, itp. To w jaki sposób się wypromować?

W XXI wieku autentycznie wszystko trzeba potrafić wylansować – a więc nagrajmy kilka piosenek, a potem zamieśćmy na jakże popularnym Youtube. Jednakże Youtube to nie wszystko. Trzeba także zadbać o to by ktoś mimo wszystko obejrzał nasze nagrania. Ciężkie to zadanie, ponieważ na świecie takich ludzi jak my jest wielu. Niemalże każdy pragnie być znany, być chociażby przez kilka chwil na topie, w takim razie konkurencja jest bardzo duża. Jednak jeżeli ktoś bardzo wierzy w siebie, swój „geniusz”, nie powinien sądzić, że nie jest wyjątkowy. Umieśćmy swoje nagrania na Facebooku, ale w żadnym wypadku nie bójmy się krytyki. Chociaż słowa pochwały są miłe, łechtają nasze ego, to tak czy siak nic nam interesującego nie mówią. Wyłącznie krytyka, naturalnie ta konstruktywna krytyka, jest bardzo istotna.

zespół Pink Floyd
Autor: Jimmy Baikovicius
Źródło: http://www.flickr.com

Często boimy się takiej krytyki, twierdzimy, że to zwykłe hejterstwo, ale czy faktycznie prawdziwi muzycy muszą uciekać do tego typu zagrywek? Nie ma na świecie wykonawców, którzy są tak jakby świętymi krowami – należy to wiedzieć! Najbardziej istotne jest to, aby ciągle udoskonalać własne możliwości, styl. Należy również w odpowiedni sposób wzorować się na wielkich zespołach, czyli Metallica bądź judas priest (czytaj więcej…) na pewno mogą sporo interesującego nas nauczyć. Choć oczywiście nie możemy za bardzo przesadzić z tą nauką, bo plagiatowanie wielkich nie jest być może niczym złym, ale tak czy siak sprawia, że niejako cofamy się, sprawiamy, iż zamiast błyskawicznie się rozwijać, zwijamy się, najzwyklej zatracamy własny styl. A to nic odpowiedniego.